Emisije ugljen-dioksida i drugih gasova koji izazivaju efekat staklene bašte odgovorne su za klimatske promene i globalno zagrevanje. Ograničavanje ovih emisija jedan je od najvećih izazova sa kojima se čovečanstvo ikad suočilo. U skladu sa tim, Henkel je 2024. godine definisao plan za postizanje nulte neto emisije i značajno proširio svoje ciljeve za smanjenje ovih emisija duž celog lanca vrednosti. Kako bi postigla nultu neto emisiju, kompanija je postavila sledeće ciljeve: 

  • Smanjiti apsolutne emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG) u okviru opsega 1 i 2 za 42 odsto do 2030. godine (referentna godina 2021.)
  • Smanjiti apsolutne GHG emisije u okviru opsega 3 za 30 odsto do 2030. godine (referentna godina 2021.) 
  • Smanjiti apsolutne GHG emisije iz opsega 1, 2 i 3 za 90 odsto do 2045. godine (referentna godina 2021.) 

 

Posvećeni očuvanju klime

Nekoliko stepeni možda ne zvuči kao mnogo, ali imaju veliki uticaj za budućnost naše planete. Da bismo ograničili globalno zagrevanje na 1,5 stepeni Celzijusa – i ispunili obavezu preuzetu Pariskim sporazumom Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama – globalna emisija mora biti svedena na neto nulu do 2050. godine. Postizanje ovog ambicioznog cilja biće moguće samo ako vlade i kompanije prihvate ovaj izazov kao priliku za pokretanje inovacija i istraživanje vizionarskih ideja.

Klimatske promene su jedan od najvećih globalnih izazova našeg vremena. Posvećeni smo cilju dostizanja ograničenja od 1,5 stepeni Pariskog sporazuma o klimi i razmatramo klimatske promene, njihove uticaje kao i upravljanju rizikom kroz naš čitav lanac vrednosti. Za nas je relevantan iz dve perspektive: jedna je u pogledu potencijalnog uticaja naših poslovnih aktivnosti na globalni bilans gasova staklene bašte, a druga je potencijalni uticaj klimatskih promena na naše poslovne aktivnosti. U kontekstu naše strategije održivosti, razmatramo naše direktne i indirektne emisije gasova staklene bašte (GHG) i njihov potencijalni uticaj na klimu. 

YouTube Thumbnail Henkel Climate Transition Plan (Thumbnail)

Naša mapa ka neto nultoj stopi emisije 

U 2011. godini postavili smo naše „Factor 3“ ciljeve koji su se fokusirali na povećanje efikasnosti do 2030. godine. 2019. godine dodali smo nove ciljeve za klimu za Scope 1, Scope 2 i Scope 3 emisije u skladu sa kriterijumima inicijative Ciljevi zasnovani na nauci (SBTi). Pored toga, obavezali smo se da ćemo definisati putanju ka neto nultoj emsiji i zvanično se prijavili za učešće u kampanji „Poslovna ambicija za 1,5°C” (Business Ambition for 1.5°C). U 2024. godini, Henkel je definisao putanju ka neto nultoj stopi emisije koja proširuje naše stare ciljeve za smanjenje emisije gasova staklene bašte. Neto nulta stopa definiše tačku u kojoj su sve emisije gasova sa efektom staklene bašte uzrokovane ljudskom aktivnošću izbalansirane uklanjanjem istog obima emisija iz atmosfere naše planete tokom određenog vremenskog perioda. Drugim rečima, neto nulta stopa je stanje ravnoteže. 

Naši kratkoročni ciljevi za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) duž celokupnog lanca vrednosti, kao i naš cilj neto nulte stope emisije, potvrđeni su od strane SBTi i u skladu su sa njihovim Korporativnim standardom za neto nultu stopu emisije. Obavezali smo se da ćemo smanjiti apsolutne emisije GHG za Scope 1 i 2 za 42 odsto, kao i apsolutne emisije GHG za Scope 3 za 30 odsto do 2030. godine, u odnosu na 2021. kao osnovu. Takođe, obavezali smo se da ćemo smanjiti apsolutne emisije GHG za Scope 1, 2 i 3 za 90 odsto do 2045. godine, takođe u poređenju sa 2021. kao osnovom.1 Pored toga, u skladu sa Korporativnim standardom za neto nultu stopu emisije SBTi, koristićemo metode za neutralizaciju preostalih emisija putem trajnog uklanjanja i skladištenja ugljenika. 

Naš Plan klimatske tranzicije služi kao ključni element našeg pristupa umanjenju uticaja klimatskih promena. On predstavlja naše kratkoročne korporativne ciljeve za smanjenje emisije, kao i ciljeve za postizanje neto nulte emisije, i aktivnosti za smanjenje emisije i postizanje ovih ciljeva, kao i naše mehanizme upravljanja i realizacije naše transformacije ka neto nultoj emisiji.

1 Ciljne granice uključuju biogene emisije povezane sa zemljištem i uklanjanja iz bioenergetskih sirovina. 

Henkel_Climate Transition Plan.pdfPreviewImage

Henkelov Plan za klimatsku tranziciju

Naš Plan klimatske tranzicije daje detaljan pregled naše posvećenosti, našeg puta ka neto nuloj emisiji i našeg upravljanja i ispunjavanja ciljeva neto nulte emisije. 

Ključne aktivnosti za smanjenje emisije gasova

Uspešan napredak ka neto nultoj emisiji zahtevaće holističku transformaciju našeg poslovnog modela, kao i naših interakcija s poslovnim partnerima, kupcima i celokupnim društvom. Iz tog razloga, Henkel je identifikovao ključne oblasti aktivnosti u svom lancu vrednosti kao i van njega gde ćemo sarađivati sa partnerima kako bismo ispunili svoje ciljeve za smanjenje emisijei podržali tranziciju ka budućnosti sa neto nultom emisijom.   

Da bismo postigli naš ambiciozni cilj neto nulte emisije, težimo smanjenju apsolutnih emisija za najmanje 90 odsto kroz smanjenje emisija u najmanje 95 odsto svih emisija iz Scope 1 i 2, kao i u 90 odsto svih emisija iz Scope 3. Pratićemo smernice SBTi i koristiti trajno uklanjanje i skladištenje ugljenika kako bismo neutralizovali bilo koje preostale emisije do maksimalno 10 odsto naših ukupnih emisija. 

Naše direktno poslovanje

Smanjenje emisije gasova iz našeg direktnog poslovanja glavni je fokus naših aktivnosti za smanjenje uticaja klimatskih promena jer mi direktno utičemo na mere za njhovo smanjenje. Odgovarajuće mere su povezane sa energijom i uključuju: energetsku efikasnost, korišćenje obnovljivih izvora energije i nabavku obnovljive energije i goriva. Ulažemo u tehnologije i procese koji smanjuju potrošnju energije u proizvodnji, skladištima, kancelarijama, voznim parkovima i istraživačko-razvojnim centrima. Gde god je to izvodljivo, instaliramo solarne panele i kotlove na biomasu u našim objektima kako bismo direktno generisali obnovljivu energiju na izvoru.

Uzvodni i nizvodni lanac vrednosti

Uzvodne i nizvodne emisije u našem lancu vrednosti čine daleko najveći deo naših ukupnih emisija. Uzvodne emisije iz sirovina i materijala za ambalažu koje kupujemo su od posebno velike važnosti za sprovođenje naše transformacije ka neto nultoj stopi emisije. Saradnja s našim dobavljačima igra ključnu ulogu u tom pogledu. Da bismo podigli ocenu emisija CO2 u našem uzvodnom lancu vrednosti na viši nivo, pokrenuli smo sveobuhvatan program angažovanja za naše dobavljače širom sveta pod nazivom „Climate Connect“. Program ima za cilj da unapredi dekarbonizaciju duž lanca vrednosti kroz prikupljanje podataka o emisiji, zajednički definisane akcije za smanjenje i kontinuirano usavršavanje dobavljača.

Nizvodne aktivnosti poput logistike, distribucije i zbrinjavanja proizvoda na kraju životnog ciklusa su dodatni ključni izvori emisije koje planiramo da rešimo. Grupisali smo naše aktivnosti u sledeće ključne kategorije smanjenja emisija: ekološki dizajn, materijali s niskim emisijama i logistikom efikasnom u pogledu ugljenika. 

Pomaganje kupcima i potrošačima da smanje emisije CO2

Naši proizvodi se svakodnevno koriste u milionima domaćinstava i industrijskih procesa. Emisije generisane u upotrebnoj fazi naših proizvoda čine ogroman deo naših emisija u Scope 3. Na njih ne možemo uticati direktno pa su zato isključene iz našeg procesa definisanja ciljeva za postizanje neto nultu stopu emisije. Ipak, mi želimo da osnažimo kupce da se ponašaju odgovornije i da ispunimo svoju odgovornost. Ovom problemu pristupamo iz dve perspektive: prvo, koristimo inovacije za optimizaciju karakteristika našim proizvoda; i drugo, koristimo kupce i njihovu angažovanost kako nismo podstakli energetski efikasnu i održivu upotrebu i odlaganje naših proizvoda. Težimo tome da naši proizvodi i tehnologije pomognu u smanjenju emisija ili, u zavisnosti od primene, da spreče generisanje emisija tokom korišćenja od strane naših kupaca i potrošača. Takođe, osmišljavamo programe angažovanja kako bismo edukovali naše potrošače o energetski efikasnoj upotrebi naših proizvoda i podstakli promenu ponašanja.

Van okvira našeg lanca vrednosti

Naša transformacija ka neto nultoj stopi emisije prostire se van okvira smanjenja emisija. Ona takođe uključuje preuzimanje odgovornosti za emisije koje je teško smanjiti, dok stremi da doprinese društvenoj neto nultoj stopi podsticanjem pravedne i fer tranzicije. U skladu sa Korporativnim standardom za neto nultu stopu emisije SBTi, definišemo ovaj pristup kao „Umanjenje izvan lanca vrednosti“ (Beyond Value Chain Mitigation” (BVCM)) i obavezujemo se da ćemo pratiti odgovarajuće smernice SBTi. BVCM obuhvata „mere umanjenja ili investicije van lanca vrednosti kompanije, uključujući aktivnosti koje sprečavaju ili smanjuju emisije GHG, ili uklanjaju i skladište GHG van atmosfere“.